Haber

Kocaeli’deki deprem simülasyon merkezine büyük ilgi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde SEKA Kültür Alanı’nda hizmet veren Sismolojik İzleme ve Sarsıntı Eğitim Merkezi, şehir dışından gelen misafirlerini ağırladı. Zonguldak ve Sakarya’dan gelen öğrenciler merkezde deprem anında yapılması gerekenler konusunda uygulamalı eğitim aldı.

İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı Deprem Etüd Şubesi’ne bağlı Sismolojik İzleme ve Deprem Eğitim Merkezi, deprem farkındalığını artırmak ve deprem anında yapılması gerekenleri hatırlatmak için eğitimler vermeye devam ediyor. 23 Kasım’da meydana gelen Düzce depreminin ardından Kocaeli dışından gelen ziyaretçilere de merkezde verilen çarp-sap-yakala eğitimi başta olmak üzere depremle ilgili tüm konularda bilgilendirme yapılıyor.

7.4 ŞİDDETLİ KOCAELİ DEPREMİ

Zonguldak ve Sakarya’dan bir grup öğrencinin ağırlandığı merkezde, katılımcılara deprem bilinci kazandırma konusunda uygulamalı eğitimler verildi. Öğrencilere öncelikle deprem anında sağlam bir binanın nasıl olması gerektiği anlatıldı. Konut içinin depreme hazırlanması, deprem anı ve deprem sonrasında yapılması gerekenler hakkında detaylı bilgiler verildi. Akabinde eğitime katılan öğrenciler 7,2 büyüklüğündeki Düzce depremi ve 7,4 büyüklüğündeki Kocaeli depremini simülasyonla birebir deneyimlediler. Eğitimin ardından memnuniyetlerini dile getiren okul personeli ve öğrenciler, deprem gerçeğiyle yaşamak zorunda kalan tüm illerde böyle bir sistemin olması gerektiğini belirtti. Katılımcılara deprem eğitim kitapçığı ve katılım belgesi verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu