Ekonomi

Kredi kartı limitlerinde yeni dönem

Daha önce bankalar tarafından periyodik olarak artırılan veya müşterinin talebi üzerine kolayca artırılan kredi kartı limitleri için prosedürler daha da zorlaştırıldı.

Limit artırımı talep eden müşterilerin gelir durumlarının son dönemlerde daha dikkatli incelendiği öğrenilirken, özellikle yabancı şirketlerde dövizle çalışan yüksek gelirli kişilerden gelir belgesi istenmeye başlandı. Limit artırımı için kendi şirketlerine başvurdular. Bazı bankalar, şirketlerden gelen gelir belgelerinin yabancı dilde olması durumunda yeminli tercümandan tercüme talep etmekte ancak bundan sonra limit artış talebi tahsil edilmektedir.

Daha önce tüm bankalardaki kullanıcıların toplam kredi kartı limitinin, kart sahibi olduğu ilk yıldaki ortalama aylık net gelirin 2 katını, sonraki yıllarda ise 4 katını geçemeyeceği yönünde yasal düzenleme yapılmıştı. Buna rağmen son zamanlarda bazı kredi kartlarının, tüm kartların toplam aylık gelir seviyesine bile ulaşamayan limitlerinin olduğu öğrenildi. Aylık gelirlerinin altında veya bazı durumlarda gelirlerinin yarısının altında belirlenen kullanım limitleri için tüketicilerin bankalarıyla iletişime geçerek limit artırımına başvurmaları gerekmektedir.

haber-kucukcekmece.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu