Haber

Fransız siyasetçi Philippot: Şi, Macron’u küçük düşürdü

Fransız siyasetçi Florian Philippot, sosyal medya platformu X hesabından yaptığı paylaşımda, Avrupa turu kapsamında Paris’te bulunan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen arasında gerçekleşen üçlü görüşmeye dikkat çekerek şunu yazdı:

Şi Cinping’in Fransa ziyareti. Macron küçük düşürüldü ve alay edildi. Macron, görüşmeye Ursula von der Leyen’i davet ederek ast pozisyonda olduğunu gösterdi. Çin Başkanı, gerçek patronu belirledi ve onunla daha fazla konuştu, sonuç olarak da Macron’u görmezden geldi.

Macron’un sergilediği ‘itaatkârlığın’ Fransa’nın ulusal çıkarlarına zarar verdiğini kaydeden Philippot, AB üyeliğinin ülkeyi zayıflattığını savundu.

Çin lideri Şi, 5 Mayıs Pazar günü Fransa’nın başkenti Paris’e geldi. Çarşamba gününe kadar Fransa’da bulunacak olan Şi, Fransız mevkidaşı Macron ile bir araya geldi ve ayrıca AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in katılımıyla üçlü görüşme gerçekleştirdi.

Şi, üçlü görüşmede, Çin, Fransa ve AB’nin birlikte Ukrayna’daki çatışmanın tırmanmasına engel olması ve barışçıl görüşmeler için koşullar yaratması gerektiğini dile getirdi. Şi, Moskova ve Kiev’in kabul edeceği uluslararası barış konferansının düzenlenmesine destek vereceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu