Ekonomi

Kayseri ihracatta vites küçültüyor

Mehmet UZEL (KAYSERİ İGFA)
Kayseri Ticaret Odası İcra Kurulu Başkanı Ömer Gülsoy, Ocak ayına göre yüzde 4,23’lük düşüş yaşandığını söyleyen, “Şubat ayında Kayseri ili olarak ithalatımız 124 milyon 450 bin dolar oldu. Bir önceki yıla göre azalma oranı yüzde 27,60 oldu. 2023 Şubat ayı ihracat pazarlarımız ise Almanya, Irak, İtalya, ABD, İngiltere, İsrail, Avusturya, Fransa, Romanya, Polonya.” Sözlerini kullandı.

Kayseri ihracatının bölümler bazında analizini yapan Önder Gülsoy, “Elektrik Elektronik, Kimyasal Elementler ve Mamulleri, Makine ve Aksesuarları, Su İşleri ve Hayvansal Ürünler, Deri ve Deri Ürünleri, Kuruyemişlerde artış olurken, ve Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği bölümler arasında yer alan Mamuller, Mücevherat, Demir ve Demir Dışı Metaller, Mobilya, Kağıt ve Orman İşleri, Çelik, Dokuma ve Hammaddeler gibi sektörlerde düşüş olmuştur.”

Uluslararası ticarette yaşanan sıkıntılara ve maliyet artışlarına rağmen Kayseri’de ihracat adetlerinin artarak devam ettiğini belirten Gülsoy, “Dünyadaki riskler artsa da ihracatta hedeflerimize ulaşmak istiyoruz. Üretim ve pazar çeşitliliği burada çok değerlidir. Geçen yıl birçok sorunla uğraşmak zorunda kaldık. Dünyada yaşanan sıkıntıların yansımaları ülkemizde de etkisini göstermiştir. Ama tüm bu zorluklara rağmen Kayseri olarak dış ticaret fazlamız vardı. 2022 yılında ihracatımızı yüzde 8,5 artışla 3 milyar 918 milyon dolara çıkardık. Cumhuriyetimizin 100. yılında hedefimiz daha da büyük. Hedeflerimize ulaşmak için ihracat sorunlarının analizine odaklanmalıyız. Bu güçlü süreçte çalışmalarından ödün vermeden gönüllerini ortaya koyan ihracatçı üyelerimizi ve çalışanlarımızı yürekten kutluyorum.”

Gülsoy, sanayide kullanılan elektrik ve doğalgaz fiyatlarının düşürülmesinin ihracatçının rekabet gücüne olumlu yansıyacağını sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu